https://www.duolingo.com/adam.kowal1

Powtórki w obrębie lekcji.

Cieszę się, że wprowadzacie wiele zmian w systemie aby korzystanie z tego kursu było przyjemniejsze i bardziej efektywne. Chciałbym zwrócić uwagę na jeden element, którego mi wciąż brakuje. Mam na myśli powtórki w obrębie lekcji. Fajnie, że zamieniliście serca na podliczanie punktów. Nie bardzo jeszcze rozumiem jak to działa. Czy chodzi o czas w jakim zaliczamy poprawne 19 odpowiedzi? Obecny system mógłby jednak uwzględniać powtórki trudniejszych pytań.

Obok funkcji motywującej brakuje mi funkcji edukacyjnej. Skoro po udzieleniu niepoprawnej odpowiedzi pasek się cofa, mogłoby to oznaczać konieczność ponownego udzielenia odpowiedzi (w dalszej kolejności) na to samo pytanie aż do skutku. Lekcja nie powinna zostać zakończona dopóki nie zostaną udzielone poprawne odpowiedzi na wszystkie zadane pytania w tej samej formie np. przetłumacz z polskiego na angielski. Wówczas przerobienie lekcji trwałoby dłużej i tym samym lekcja sprawiająca kłopoty miałaby wyższy priorytet w harmonogramie "wzmocnień".

Po utracie serc teraz tracimy punkty lub czas (na Androida ciągle mamy serca) ale lekcje wciąż zostają zaliczone, a na pytanie sprawiające kłopoty możemy odpowiedzieć dopiero gdy system uzna, że warto wzmocnić całą lekcję, powtarzając wszystkie pytania, które są świetnie opanowane zabierając czas na naukę materiału sprawiającego problemy. Można więc stwierdzić, że system jest zaprojektowany przede wszystkim by sprawdzać nasze umiejętności niż uczyć nowych. Co byście powiedzieli na niewielką zmianę w systemie, która przyniesie ogromny skok jego efektywności?

3 lata temu

8 komentarzy


https://www.duolingo.com/endios
endios
 • 22
 • 17
 • 15
 • 7
 • 6
 • 2
 • 65

Algorytmy Duolingo dotyczące siły i powtórek biorą pod uwagę każde zadania/zdanie osobno. Jeśli więc źle odpowiadasz źle, niemal na pewno to zdanie pojawi się znów wkrótce. Często też błąd dotyczy jednego tylko słowa, a do tego słowa są rożne zadania, które mogą się pojawić w ramach powtórki.

Jakiś czas temu Duolingo testowało system, w którym po zrobieniu literówki można było poprawić ją i odzyskać pół serca, jednak wyniki tych lekcji okazały się w większej perspektywie słabsze, więc system ten został zarzucony.

Dziękujemy za opinię.

3 lata temu

https://www.duolingo.com/adam.kowal1

Dziękuję za odpowiedź. Literówka a poprawne tłumaczenie to dwie rożne rzeczy. Dobrze, że system dopuszcza pojedyncze literówki zwracając na nie uwagę. Dzisiaj możemy zakończyć lekcję z jednym sercem pomimo, że nie nauczyliśmy się nowego materiału. Udzielanie odpowiedzi na pytanie w innej formie świetnie naprowadza na prawidłowy tor ale nie mamy szansy na niego wskoczyć od razu tylko dopiero przy kolejnej powtórce z całego, wcześniejszego działu. Jesteśmy więc o krok do tyłu. Zgodnie z zasadą Supermemo najpierw po przefiltrowaniu materiału przez pamięć sensoryczną należy go wbić do pamięci roboczej, krótkotrwałej a następnie go odświeżyć i utrwalić w pamięci długotrwałej. W tej chwili w zasadzie przeskakujemy z pamięci sensorycznej do długotrwałej pomijając jeden ważny etap. Wydaje mi się, że można by spróbować jak to zadziała gdy zamiast serc mamy wskaźnik. Inaczej też działałaby motywacja do nauki. Uważam, że zakończenie każdej lekcji 100% sukcesem wzmaga chęć do nauki bardziej niż kara za pomyłkę lub niewiedzę. Byłbym niezwykle zobowiązany mogąc przetestować taką funkcję.

3 lata temu

https://www.duolingo.com/ellatiene
ellatiene
 • 18
 • 14
 • 14
 • 10
 • 2

Pytania na które udzieliło się błędnych odpowiedzi, rzeczywiście pojawiają się wkrótce, ale z tego co zauważyłam, to raczej na dwoje babka wróżyła, że będą jeszcze w tej samej lekcji, a przydałoby się mieć szansę by je zrobić ponownie poprawnie. Literówki też nie wszystkie są dopuszczane, bo gdy z nich wychodzi inne możliwe słowo, to już liczone są jako błąd, więc lepiej nie zakładać, że system nam zawsze zaliczy odpowiedź. Masz szczęście że odpowiedział ci ktoś z twórców kursu, bo oni mają trochę więcej informacji na temat konstrukcji kursu. A jeśli chodzi o pasek postępu to testowany jest kolejny, ale dyskusja jest dosyć niemrawa, więc pewnie tylko na małej liczbie 'wybrańców'. Więcej informacji tutaj https://www.duolingo.com/comment/6534754

3 lata temu

https://www.duolingo.com/adam.kowal1

Dzięki za krzepiący komentarz. Już myślałem, że wychyliłem się z tematem, który nikogo nie interesuje. Zdaje się, że zostałem jednym z wybrańców. Po za tym jednak, że pasek widzę to nie mam pojęcia jak się ustosunkować do jego wskazań. Mam nadzieję, że dowiem się zanim skończę drzewko. Powodzonka w nauce:)

3 lata temu

https://www.duolingo.com/ellatiene
ellatiene
 • 18
 • 14
 • 14
 • 10
 • 2

Polskie forum nie jest zbytnio rozgadane. Więc jaki jest ten nowy pasek z ?piorunem?;) Ja go nie mam, wiem tylko, że na linkowanym wątku niespecjalnie go chwalą.

3 lata temu

https://www.duolingo.com/adam.kowal1

Można tam znaleźć sporo komentarzy dotyczących kwestii estetycznych i niezbyt wiele konkretów dot. jego funkcji. Myślę, że fajnie byłoby widzieć pasek własnego progresu od początku kursu by czuć zmniejszający się dystans do targetu. Fakt, polskie forum nie jest zbyt aktywne. Dodałem wątek dot. paska do obserwowanych. Ciekawe jak się sprawy potoczą i czy Duolingo zatrzyma kursantów zniecierpliwionych oddalającym się terminem oddania wersji alfa.

3 lata temu

https://www.duolingo.com/ellatiene
ellatiene
 • 18
 • 14
 • 14
 • 10
 • 2

Duolingo jest darmowe, z milionami użytkowników, a samo utrzymanie kosztuje, nie mówiąc o rozwoju, więc nie ma co mieć wygórowanych oczekiwań. Dla mnie obecny 'kolorowy' pasek opowiada. Powodzenia w nauce :)

3 lata temu

https://www.duolingo.com/adam.kowal1

W zeszłym tygodniu po aktualizacji Duolingo na Androida dostałem szanse testowania nowej wersji z paskiem wskazującym procenty zamiast serc. Pasek cofa się w przypadku udzielenia błędnej odpowiedzi na zadanie, które pojawia się później kolejny raz w tej samej lekcji aż do osiągnięcia 100% poprawnych odpowiedzi. Super. Teraz czuję, że uczę się znacznie szybciej. Szkoda tylko, że ta modyfikacja pojawiła się jak przerobiłem już cale drzewko. Działa to jednak w chiszpańsko-angielskim także na kompa. Brawo!

3 lata temu
Naucz się angielskiego w zaledwie 5 minut dziennie. Za darmo.