1. Fórum
 2. >
 3. Téma: English
 4. >
 5. Důležité a užitečné zdroje a …

https://www.duolingo.com/profile/Nemesis_NaR

Důležité a užitečné zdroje a odkazy

DuoLingo je super nástroj na procvičování a na to, aby člověk stále byl v kontaktu s cizím jazykem. Ovšem jakožto primární zdroj výuky jazyka je spíše nedostačující, a tudíž zde následuje seznam nejrůznějších odkazů, které můžou leckomu pomoci při objasňování tajů angličtiny. Upozorňuju, že seznam může být v průběhu času doplňován či aktualizován.

Základní gramatika:

Nejprve pár odkazů k základním gramatickým jevům. Doporučuju projít všem začátečníkům.

Slovníky:

Víceméně platí, že poslouží jakýkoliv, se kterým si zvyknete pracovat. Zde pár možností:

Ohledně DuoLinga:

 • Chcete-li procvičovat čistě jenom slovíčka z tohoto kurzu, tak můžete vyzkoušet uživateli vytvořený kurz/seznam na Memrise

 • Nové kurzy se tvoří v Inkubátoru, kde můžete jejich průběh sledovat, akorát pozor, pro některé kurzy je ten procentuální údaj značně nepřesný. Jinak i zde zopakuju, že všechny kurzy jsou vytvořeny týmy dobrovolníků v jejich volném čase, každá věta je ručně napřekládána. Více k tomu v druhém připnutém příspěvku.

 • Uživatelské skripty. Existují neoficiální kusy kodu, které vám umožní DuoLingo upgradovat, aby se vám s ním lépe pracovalo (platí jenom pro počítače pokud vím). Chcete-li mít lepší přehled o tom, kolik XP potřebujete do další úrovně? Chcete zastavit čas po odpovězení při cvičení na čas? Chcete snáze přepínat mezi různými kurzy? To a mnoho dalšího je možné si nainstalovat do prohlížeče, ve kterém DuoLingo používáte. Více k tomu zde.

 • Jak formátovat svůj text, tak jako to dělám já: Článek zde

Ostatní:

 • Nejste-li si jistí svou češtinou, tak vyzkoušejte Internetovou jazykovou příručku Ústavu pro jazyk český. Tento kurz z ní hodně čerpá.

 • Užitečným zdrojem jsou Google ngrams. Vámi zadaná hesla to prožene „velkým množstvím knih“ a ukáže, který výraz je častější. Například tak zjistíte, že se neříká „tell to me“, ale jen „tell me“

 • Forvo.com je stránka, kde rodilí mluvčí nahrávají, jak jednotlivá slova znějí. Nezdá-li se vám zdejší audio, tak rozhodně dobré místo, kam zajít.

 • Facebooková skupina: Po zadání Duolingo nebo Duolingo Czech můžete najít, olajkovat či se přidat.

-------------------------------

Nuže, toť vše. Obecně vzato platí, že když něco nevím, tak to jde vygooglit. Např. když vidím, že mě DuoLingo učí slovo „The fall = Podzim“, tak po zadání hesla „fall vs autumn“ mi to najde x článků o tom, že „fall“ je americké, zatímco „autumn“ je běžnější ve zbytku světa.

No a když to nepomůže, nebo nevíte jaké heslo zadat, tak jsou tu diskuze a my vám rádi k dané větě nějaké vysvětlení poskytneme.

Máte-li nějaké další tipy, které byste chtěli ostatním doporučit, tak napište do diskuze, můžou být přidány.

February 10, 2015

26 komentářů


https://www.duolingo.com/profile/kacenka9

Ja bych jen doplnila. Prosila bych slovenské studenty, aby nemarnili svůj a náš čas návrhy vět jako "Korytnačka jie chlieb". Přesto, že je to správný překlad anglické věty, my vám ho neuznáme.


https://www.duolingo.com/profile/Mnemonic.T

Doporučuji výborný web na procvičování slovíček..

https://languino.com


https://www.duolingo.com/profile/Zdenek007

Díky za zajímavé informace "ze zákulisí". :-)

Z toho trackeru vyplývá, že žádný další kurs v češtině v dohledné době nebude. Škoda. :-(

Jak to funguje s těmi překlady? Píšeš, že má anglická věta třeba 100 českých překladů. Pokud je ale otázka na překlad opačným směrem, tak zase české větě odpovídá N překladů anglických. Tím se počet možných kombinací ještě zvyšuje...


https://www.duolingo.com/profile/Nemesis_NaR

Ne, žádný další jazykový kurz pro čechy bohužel zatím ve vývoji není. Minimálně německý by se hodil a jednoho dne asi i bude - ale řádově tak za 3 až 5 let. Holt musí se najít dobrovolníci, kteří mluví plynule oběma jazyky a kteří by tomu obětovali několik stovek hodin svého volného času.

A ten překlad opačným směrem - v angličtině nebývá zdaleka tolik variant, protože aj nemá pády a protože má pevný slovosled. Jinak postup je takový: Je dána anglická věta a k ní překladatelé vyberou primární český překlad. To je ta věta, co ji překládáš do angličtiny a tudíž k ní se pak tvoří různé anglické varianty.


Naučte se Anglicky za pouhých 5 minut denně. Zdarma.