1. Forum
  2. >
  3. Konu: Duolingo
  4. >
  5. Yeni Kullanıcılar İçin "Duoli…

https://www.duolingo.com/profile/Oguzdok

Yeni Kullanıcılar İçin "Duolingo ile nasıl çalışmalı" Önerileri

Merhaba arkadaşlar,

İlk olarak ios uygulamasıyla duolingo ile tanıştım. Bu zamana kadar nasıl farketmedim diye de her geçen gün kendime kızıyorum.

Hiç ingilizce bilmeyen arkadaşlara önerim hemen bir hırsla uygulamayı tüketmek yerine bir yandan gerek buradan gerekse diğer kaynaklardan dilbilgisi kurallarını da okumanız. Kastım teferruat değil tabii ki de. Ama uygulamayı tüketmek sonuçta bir döngü yaratacağı için kısıtlı bir öğrenmeye ve hatta yer yer ezberlemeye sebep olabilir.

Benim gibi biraz temeli olan ama gerek dikkatsizlik ve gerekse üzerine düşmemek sebebiyle "yok artık" dedirtebilecek hatalar yapan bir insansanız uygulamadan faydalanırken "7 günlük antibiyotiği iyileştim diye 3 günde kesmek" hatasına düşmemek çok önemli. Bu sürc-i lisandan kastım ağacı tamamlamak için konu konu çalışmak ve zayıflayan beceriyi konu konu çalışmak.

Tabii ki de bu bizlere bir motivasyon sağlayan bir konu ancak öğrendiklerinizin kısa süreli hafıza yerine uzun süreli hafızanıza kazınması daha önemli. Ezberciliğe iten mantığa sıkışmanız durumunda gerçekten dil bilginizi test edebileceğiniz bir durumda bir hezimet yaşayabilirsiniz. Bu da hevesinizin kırılmasına "Yok abi ben yapıyorum da olmuyo" demenize yol açabilir.

Naçizane tavsiyem konu konu öğrenirken günler geçtikçe zayıflayan becerilerinizi genel olarak güçlendirmek. Yani bırakın bazen hiç bir seviye artması yaşanmasın ya da aynı sorular tekrar tekrar gelsin. Bu sayede belki daha yavaş ama daha verimli bir öğrenme ve geliştirme süreci yaşarsınız diye düşünüyorum.

" E konuya özel çalışmalar yapmayalım mı?" tabii ki de onu da yapın derim. Özellikle en sık hata yaptığınız konuların üzerine bu sayede gidebilirsiniz. Ancak her zaman konu konu beceri güçlendirmeye çalışınca beyniniz otomatikman kalıplaştığı için ilgili çekimleri araba sürmek gibi ezbere yapar hale gelebilirsiniz. Bu da sizi kompleks durumlarda dikkatsizliğe iter. Malum millet olarak aceleci olmayanımız pek az.

Tabii ki de lingotlarınızı da yastık altı etmeyin. Test alın. Pijama alın. En önemlisi de yeri geldiğinde sabırlarını sınadığımız yönetici arkadaşları unutmayın :)

Ben kendi adıma yazdığım metotla öğrenmeye ve geliştirmeye çalışıyorum.

Sizin de kıymetli görüş ve önerilerinizi, çalışma yöntemlerinizi paylaşmanız benim için olduğu kadar herkes için önemli.

Bunu birbirimizden eksik etmemek dileğiyle.

February 12, 2015

12 Yorum


https://www.duolingo.com/profile/abykrt

Arkadaşlar üç aşağı beş yukarı aynı seviyelerdeyiz, zaten bi kulak aşınalığı var ise 12. 13. seriye kadar 45 günlük bir seriyle geliyorsunuz. Ben günde 50 puanla başladım ancak 13. seviyeye geldiğimde puanı 20 ye düşürdüm çünkü gitmiyor zaten, tekrar tekrar konuları çalışarak altan kontrol ederek geldiğinde inanın ilerliyemiyorsunuz. ayrıca ben bilemediğim kelimeleri kelime kartı yaptım, boş vaktim oldukca kelimeliri tekrarlıyorum, arkadaşımın dediğine katılıyorum kelime kartlarındaki kelimeler ilk önceleri kelimenin anlamını söylerken daha sonra kelimenin kendisinin oluşturduğu resim beynimde kendiliğinden oluşuyor. CAR yazan bir karta baktığımda beynimde arabanın şekli oluşup dilim ile araba demiyorum buda ancak tekrar ile mümkün olduğunun kaatindeyim. Fikri ve kaynağı olan arkadaşlar buradan bir paylaşım kurabilirsek daha faydalı olur diye düşünüyorum.


https://www.duolingo.com/profile/Khmzx

Paylaşımın için teşekkürler. İnsanlar için yararlı olucağına eminim.

Bende daha çok internet ortamından gerek forumlardan gerekse sosyal medya gibi mecralardan sevdiğim konularla ilgili tartışmalara girip dilimi güçlendirmeye çalışıyorum. Onun dışında yabancı gazeteleri ve makaleleri okumakta yeni sözcükleri öğrenmemde yardımcı oluyor. Translate gibi programlarıda yanımızdan eksik etmemek gerek bunun için. Tabi hergün alıştırma yapıp dili hayatımızın bir parçası haline getirmemiz şart. Bu da benim metot :)


https://www.duolingo.com/profile/karslanh

Tabii söylediğiniz gibi diğer kaynakları da kullanmayı ihmal etmiyorum. benim önerebileceğim ve kuralları, kalıpları iyi öğrenebileceğiniz kaynak Cambridge Üniversitesi'nden Raymon Murphy "Essential Grammar in Use". Burada öğrendiklerimizi günlük hayatın içerisinde kullanacağımız cümleleri oluştururken bazı kuralları hatırlatmak adına...


https://www.duolingo.com/profile/nihatakyol

Bu programı hazırlayan insanların öğretme/öğrenme mantığındaki vardır her halde, ona göre hazırlamışlardır. Bu bilgiyi bizimle paylaşan olursa biz de uygularız. Belki daha etkili öğrenme sağlar. Bilmiyorum ne yapacağımı. Son dersi 7 defa tekrar ediyorum. Öncekileri de sırayla 6,5,4,3,2,1 defa tekrara ediyorum. 27 defa tekrarı beyin unutmuyormuş diyorlar. Bakalım olacak mı?


https://www.duolingo.com/profile/gulsss11

Merhabalar, Bende bugün başladım duolingo'ya yıllardır İngilizce eğitimi almamıza rağmen bir türlü gerçek hayatta kullanamadığımız bu türk milletinin kanayan bir yarasıdır. Bunun sebepleri kişiden kişiye değişiyordur. Fakat benim amacım artık bu işi tam anlamıyla sonuçlandırmak. Çalışma metodlarınızı paylaştığınız için teşekkür etmek isterim. Özellikle belirtmek istediğiiniz kaynaklar varsa seve seve incelemek isterim.


https://www.duolingo.com/profile/calpazhan

Merhabalar, tavsiye edeceğin kaynakları belirtirsen çok daha güzel olur. Teşekkürler bu arada...


https://www.duolingo.com/profile/DemirKipi

Tavsiyeler için teşekkürler. Ağır ve kararlı çalışmak temel koşul olmalı. Hızlıca dersleri geçince bir anlam ifade etmiyor. Sana katılıyorum.


https://www.duolingo.com/profile/metems10

elin çok hızlı


https://www.duolingo.com/profile/ismailbalt5

hocam benim merak ettiğim şey mesela konu konu ayrılmış ya bir konunun tamamen bitirildikten sonra mı yani konunun bütün taçını aldıktan sonra mı yeni konuya geçmeli


https://www.duolingo.com/profile/izzettinCa2

heh işte bend buna cevap arıyorumö.


https://www.duolingo.com/profile/ayegl280665

Lingotla nasıl test alınıyo .mobilde göremiyorum .

Günde yalnızca 5 dakika ayırarak dil öğren. Ücretsiz.