Duolingo, dil öğrenmek için dünyadaki en popüler yollardan biridir. En önemlisi, %100 ücretsizdir!

https://www.duolingo.com/Oguzdok

Yeni Kullanıcılar İçin "Duolingo ile nasıl çalışmalı" Önerileri

Oguzdok
  • 13
  • 12
  • 7
  • 6
  • 5
  • 2

Merhaba arkadaşlar,

İlk olarak ios uygulamasıyla duolingo ile tanıştım. Bu zamana kadar nasıl farketmedim diye de her geçen gün kendime kızıyorum.

Hiç ingilizce bilmeyen arkadaşlara önerim hemen bir hırsla uygulamayı tüketmek yerine bir yandan gerek buradan gerekse diğer kaynaklardan dilbilgisi kurallarını da okumanız. Kastım teferruat değil tabii ki de. Ama uygulamayı tüketmek sonuçta bir döngü yaratacağı için kısıtlı bir öğrenmeye ve hatta yer yer ezberlemeye sebep olabilir.

Benim gibi biraz temeli olan ama gerek dikkatsizlik ve gerekse üzerine düşmemek sebebiyle "yok artık" dedirtebilecek hatalar yapan bir insansanız uygulamadan faydalanırken "7 günlük antibiyotiği iyileştim diye 3 günde kesmek" hatasına düşmemek çok önemli. Bu sürc-i lisandan kastım ağacı tamamlamak için konu konu çalışmak ve zayıflayan beceriyi konu konu çalışmak.

Tabii ki de bu bizlere bir motivasyon sağlayan bir konu ancak öğrendiklerinizin kısa süreli hafıza yerine uzun süreli hafızanıza kazınması daha önemli. Ezberciliğe iten mantığa sıkışmanız durumunda gerçekten dil bilginizi test edebileceğiniz bir durumda bir hezimet yaşayabilirsiniz. Bu da hevesinizin kırılmasına "Yok abi ben yapıyorum da olmuyo" demenize yol açabilir.

Naçizane tavsiyem konu konu öğrenirken günler geçtikçe zayıflayan becerilerinizi genel olarak güçlendirmek. Yani bırakın bazen hiç bir seviye artması yaşanmasın ya da aynı sorular tekrar tekrar gelsin. Bu sayede belki daha yavaş ama daha verimli bir öğrenme ve geliştirme süreci yaşarsınız diye düşünüyorum.

" E konuya özel çalışmalar yapmayalım mı?" tabii ki de onu da yapın derim. Özellikle en sık hata yaptığınız konuların üzerine bu sayede gidebilirsiniz. Ancak her zaman konu konu beceri güçlendirmeye çalışınca beyniniz otomatikman kalıplaştığı için ilgili çekimleri araba sürmek gibi ezbere yapar hale gelebilirsiniz. Bu da sizi kompleks durumlarda dikkatsizliğe iter. Malum millet olarak aceleci olmayanımız pek az.

Tabii ki de lingotlarınızı da yastık altı etmeyin. Test alın. Pijama alın. En önemlisi de yeri geldiğinde sabırlarını sınadığımız yönetici arkadaşları unutmayın :)

Ben kendi adıma yazdığım metotla öğrenmeye ve geliştirmeye çalışıyorum.

Sizin de kıymetli görüş ve önerilerinizi, çalışma yöntemlerinizi paylaşmanız benim için olduğu kadar herkes için önemli.

Bunu birbirimizden eksik etmemek dileğiyle.

20
3 yıl önce
5

8 Yorum