1. Fórum
  2. >
  3. Téma: Duolingo
  4. >
  5. Změna bodování ???

https://www.duolingo.com/profile/NovoCZ

Změna bodování ???

Udělám opakovačku bez chyby, dá mi to místo 10xp jen 4xp ... udělám ji s chybama, dá mi to 8 xp ... co to proboha je ??? Je to ode dneška nebo je to tím že mi naskočila včera 14ta uroveň?

February 13, 2015

33 komentářů


https://www.duolingo.com/profile/Eipois

Tak tohle pobavilo i mě :) snižovat XP odměnu asi není úplně nejlepší cesta,.... zvlášť s tou vysokou nevyrovnaností vůči timed practise (nezmiňujíc nevyrovnanost s immersion). Měli nastavit strop odměny více nahoru, nedivím se, že se tolik lidí vzteká. Pak by to byl dobrý nápad.

Dle anglických diskuzí to odměňuje podle počtu procvičených slov, které jste uměli málo. Jak vyjdem z bety tak tu snad bude slovníček, kde bude vidět jak které slovo (dle Duolinga) umíme... tzn to měla být taková motivace neprocvičovat lekce které člověk umí nazpaměť, ale ty, které dle Dua neumí.. blbé je, že mně ani mnohým jiným zrovna zlaté lekce úplně nesedí na to co skutečně umí.

EDIT: Našla jsem i vyjádření tvůrců Duolinga:


https://www.duolingo.com/profile/Nemesis_NaR

Super, dík za vysvětlující obrázek

A zcela souhlasím, že jedna věc je co si DuoLingo myslí že neumím a druhá věc je to, co bych opravdu chtěl procvičovat.

EDIT 21.2.: Už by to měl mít podle oficiální zprávy každý: https://www.duolingo.com/comment/7124545


https://www.duolingo.com/profile/Eipois

Jinak, UPDATE od Luise:

All of this said, over the next few days we will try an experiment in which people get a few more XP for practicing. I'll keep you posted.

Reagoval na tento otevřený dopis

tak třeba to vybalancují :)


https://www.duolingo.com/profile/NovoCZ

No, je to prostě teď tak že o zisku bodů rozhoduje pravděpodobně generátor náhodných čísel. Jinou logiku jsem nenašel. Podařilo se vám touto změnou mi totálně zhnusit duolingo. Do této doby jsem ho všude propagoval. Ale dostávat za opakovačky třeba i jen 3xp ... ten génius co to vymyslel opravdu musel být hlavička. Mám za dnešek 49xp, přitom normálně by jich bylo 100.


https://www.duolingo.com/profile/Nemesis_NaR

A dělá to i při časovém procvičování? A při nové lekci? Nebo jenom při opakování? A nebylo to číslo závislé od toho, kolik jste udělal chyb? Např. že bylo-li to bez chyb, pak to bylo 12 bodů a pak co chyba to bod dolů?

Každopádně - nejste v tom sám: https://www.duolingo.com/comment/6994207

DuoLingo dělá (až příliš často) tzv. AB testování. To znamená, že určitá skupina lidí dostane nějaký nový prvek a po určité době to provozovatelé "vyhodnotí" a bud to zruší nebo to dají všem - když začal český kurz, tak se ještě cvičení jela na srdíčka a ne na tu posouvací lištu, nevím či pamatujete nebo vás to už minulo.

Jinak já jsem ten, který by tady měl dbát na úroven v diskuzích, aby se tu nenadávalo a tak. K tomuto nápadu ovšem jaksi nenacházím slušná slova. Není-li to chyba, ale opravdu pokus o nový způsob hodnocení... Tak pak to je opravdu neuvěřitelně hloupý nápad.

No uvidíme, třeba to je chyba a za pár dní to bude pryč.


https://www.duolingo.com/profile/NovoCZ

No, časové procvičování jsem nezkoušel v posledních dnech. Trošku mně napadlo jestli nízké body nejsou dané příliš velkou vzdáleností od aktuální pozice, ale ani to není pravda. Když opakuji vědu - chtělo to tam po mně dneska 3 opakovačky, jejich bodování bylo 5,10,5 ... a při tom chybování bylo +- podobné. jednu starou lekci mi to dalo za 4, další za 7. Prostě opravdu generátor náhodných čísel. To je tedy opravdu radost, být "vybrán" .... Přítelkyně to má pořád vše za 10, přitom má víc dní v kuse ... a ano, srdíčka pamatuju a bylo to pro mně lepší než lišta. Prostě změny jdou k horšímu ...


https://www.duolingo.com/profile/Nemesis_NaR

Vybrání do testovací skupiny je opravdu věc náhodná, to nijak neovlivníte.

Za mě musím říct, že lištu mám radši než srdíčka, to považuju za dobrou změnu. Jediné co mi chybí s jejich zrušením je rozdílné ohodnocení podle toho jak si člověk vedl - proto mě okamžitě napadlo spojení s chybama - to bych nadruhou stranu uvítal zpět. Maximum 12, minimum 8 a expů podle chyb. Ovšem generátor náhodných čísel... To je hodně demotivující.

Zkuste zatím tedy time practice, já ho dělám téměř výhradně (tedy v němčině), dle mého názoru je praktičtější a zajímavější než klasické cvičení. A když mě nějaká odpověd zarazí, tak otevřu diskuzi, čtu a nechám čas doběhnout, no big deal. Ikdyž to vlastně v tomto anglickém kurzu příliš nepomůže, bo diskuze zatím nejsou tak rozsáhlé...


https://www.duolingo.com/profile/re98ta

Mám stejnou zkušenost jako NovoCZ. Dokončila jsem strom, takže cvičení jen opakuji. Dostávám střídavě max. 3 nebo 4 xp (ať už mám nebo nemám chyby).

Jen časové cvičení funguje jako dřív - bod za každou správnou odpověď.


https://www.duolingo.com/profile/Adjagr

tak to bodování je na ............ Připadá mi to hodně nevyrovnané. V cvičení na čas odpovím správně na pět slovíček a mám stejně XP jako za celé opakování bez času? No vzhledem k tomu, že neopakuji na čas, tak moje úroveň 11 bude již asi natrvalo :). Teď jsem zkoušel rozdíl v rychlosti získávání XP. Takže u cvičení na čas jsem získal o 400% XP více za stejný čas. Opravdu některé změny spíše Duolingu škodí. Ale i tak jsem rád, že tento projekt existuje a ještě k tomu zdarma.


https://www.duolingo.com/profile/Nemesis_NaR

No... Nezbývá než dát Timed practice druhou šanci a procvičit své rychlopsaní všemi deseti :-)


https://www.duolingo.com/profile/Adjagr

Dám mu klidně šanci, jen je pro mě hodně nepraktické, že když udělám v nějaké větě chybu a chci si najít potřebnou gramatiku na internetu, tak čas uběhne a nejde se vrátit k mé odpovědi (moji odpověď nevidím a mnohdy si tu chybu nepamatuji). Taktéž není zcela u téhle varianty ideální pokud chci nahlásit chybu popřípadě se podívat do diskuse. Ale abych si jen nestěžoval, tak XP v časovém cvičení opravdu hodně rychle přibývají. Za dva dny mám více než v klasickém cvičení za celý týden a ještě k tomu za kratší čas. Bohužel ten kdo nepíše všemi deseti, tak asi musí umět hodně zdatně datlovat aby to dal :)


https://www.duolingo.com/profile/Nemesis_NaR

Nezbývá mi než souhlasit. Jediné co můžu poradit - pokud chceš napsat do diskuze dotaz, tak rychle něco napiš (třeba sdgwrbn) a odešli než vyprší čas. Po vypršení času se přes svůj profil nebo "Aktivita" k té diskuzi můžeš dostat zpátky, dát "Upravit" a dotaz v klidu sesmolit


https://www.duolingo.com/profile/fezojj
  • 2046

Práve som dorobil strom angličtiny, opakoval som doteraz minimum. Uvidíme čo to spraví. Ale k tej chybe v časovom precvičovaní ma napadá spraviť si screenshot aby sa k tomu mohol človek vrátiť. A nech je bodovanie hociaké, ak máš záujem zostať na určitej úrovni jazyka, od precvičovania to neodradí.


https://www.duolingo.com/profile/Spodeque

https://www.duolingo.com/comment/7073823

pozorně prostuduj, co navrhuje Eey91. mohlo by ti to vyhovět víc než dočasné bláboly do diskuzí.


https://www.duolingo.com/profile/NovoCZ

Mně se ale vůbec nechce řešit finty abych obešel to, že tady někdo vymyslel nějakou blbost ...


https://www.duolingo.com/profile/NovoCZ

No, tak tuhle výhodičku pořád mám. Dojel jsem strom celé angličtiny, tak teď už jen opakovaní - ale běžně mi to dáva fakt i 3xp i když mám vše bez chyby. Takže když spěchám a chci udělat jen 30xp jak jsem si nastavil, musím udělat místo 3 opakovaček jako dřív - třeba i 10 ... a na to prostě občas čas nebývá. Takže jedině časovky, tady je zase problém s rychlopsaním. Prostě moooc děkuji že mně někdo zařadil do tohoto dementního experimentu a asi jsem tím nucen to tady ukončit. A moc mně to mrzí. Nebo začít odznova a doufat že zase nebudu vybrán do podobné kraviny?


https://www.duolingo.com/profile/Pan.Fazole

Já bych to neviděl tak tragicky - mě to třeba vůbec netrápí jestli dostanu 3xp nebo 19xp (i když v tom logiku taky nevidím). Pro mě osobně jsou velkou motivací ty plamínky - už i z hospody chodim dřív abych stihnul udělat těch 50xp :) .

A k tomu cvičení na čas - psaní všemi deseti se hodí každému. Tady se dá učit pěkně online : http://nedatluj.cz/uvod


https://www.duolingo.com/profile/NovoCZ

No, nevím nevím, když se budu chtít naučit psát deseti, budu na kursu psaní deseti. Tohle je kurs angličtiny. Příště k tomu bude nutné přidat kurs zpěvu??? A počet xp, to má smysl že třeba "soutěžíte" na dálku k kámošema, jenže když máte každý jiné podmínky a pak vám ještě body přidává něco jako generátor náhodných čísel, tak tohle kouzlo ten genius co to vymyslel - zabil.


https://www.duolingo.com/profile/fezojj
  • 2046

Začínam mať pocit, že to už má každý. Keď som začal s opakovaním, dávalo mi to pekne po 10 bodov. A zrazu hop, a od včera 3, 4, 5 bodov za lekciu. Už aby tu bola plná verzia. Uvidíme ako sa bude správatť Immersion.


https://www.duolingo.com/profile/Nemesis_NaR

Je zvláštní, že jsem dneska procvičoval čistě z hecu 5x a všech pět za 10b. Jedno bylo v češtině skil s minimální úrovní, tam se nedivím, ale zbylé 4 byly v němčině skily, kde jsem měl 4/5 a některé z nich procvičuju dost často.

EDIT: Aha, takže snížení XP platí jen pro zlaté skily. Nu dobrá, tak to není zas až taková hrůza pro ty, co mají dobrou znalost jazyka, ale je to dost velká rána pro ty, co se opravdu učí od začátku a opakují skily dokud nemají pocit, že tomu rozumí - bez ohledu na to, jakou to má nebo nemá barvu...


https://www.duolingo.com/profile/Margaretka33

Mne zas vadí, že som zvyknutá dva krát si každú novú lekciu prejsť a takto dostanem bez ohľadu na ovládanie slov 10 XP za prvý krát + 3 XP, príp. 4 XP za druhý krát. Ako by som už druhý krát nemala opakovať, ale rýchlo utekať na ďalšiu.

Riešenie 1: Myslím si, že by sa to nemuselo až tak rapídne znížiť, ale postupne klesať buď o 1 XP alebo 2 XP, ak sa opakuje to isté. V súčasnosti je to až príliš veľký skok nadol.

Riešenie 2: Ak sa to hodnotí podľa slov, ktoré viem a neviem, tak vyznačiť, vypísať tie slová, ktoré považuje Duolingo pre mňa kritické. (Užívateľ to môže potom podľa toho precvičovať.) Aj keď ja si ich vypisujem do dokumentu pomimo.

Riešenie 3: Alebo ďalšie riešenie tejto situácie, ktoré mi príde je, že dopredu oznámiť za koľko XP bude precvičenie, ktorého cvičenia.

Riešenie 4: Viac XP z cvičenia za menej chýb počas neho = motivačný spôsob. Aj to by bolo lepšie než toto. Len potom vyriešiť nejakou podmienkou koľko krát za bezchybné cvičenie dostane XP, aby nezostal užívateľ len pri starých cvičeniach, keďže ich robí bez chyby.

Alebo nejako inak prideľovať XP, ale lepšie než v súčasnosti.


https://www.duolingo.com/profile/Nemesis_NaR

Tak a ted jim to napiš anglicky sem: https://www.duolingo.com/comment/7124545

Způsobů jak to udělat lépe je spousta, problém je v tom, aby tvůrci duolinga vyslechli prosbu uživatelů. Základní problém této změny je v tom, že chybí zpětná vazba - počítač prostě nemá způsob jak zjistit, či to dotyčný opravdu umí nebo ne. Jeden algoritmus platí jak pro uživatele, který s pomocí DL jen udržuje kontakt s jazykem, který už slušné ovládá, tak pro uživatele, který se to učí od nuly a některé gramatické jevy vidí poprvé v životě. A počítač nemá způsob jak rozhodnout s kterým z těchto dvou má tu čest...


https://www.duolingo.com/profile/Margaretka33

Aj by som napísala, ale moja angličtina je ešte v začiatkoch, max. v strede, aj keď už som o dosť na tom lepšie, ale neviem, či by som to korektne preložila. Možno po polroku/roku sa odhodlám aj prekladať. V tomto smere jej aktívneho využívania mám ešte čo dobiehať. Keby nebolo tejto prekážky, tak by som im to aj priamo poslala v angličtine, čo by možno pomohlo, len ako sám vravíš, že algoritmom je to všetko komplikovanejšie.


https://www.duolingo.com/profile/NovoCZ

Pěkně napsáno, jen třeba bod 4 už tady byl - za lekci bez chyby bylo 13xp, klesalo to za každou chybu, za 3 chyby bylo 10xp a za 4 chyby se dělala lekce znova. Pak se to změnilo. Pro mně to motivační bylo a vyhovovalo mně to. ale pak to někdo změnil a ten někdo systematicky mění pravidla aby to bylo co neméně motivační. Byly doby kdy jsme "soupeřili" se známými, při neustálých změnách se to ale už nedá, jak je lze dojet, když oni dřív získávali xp za úplně jiných podmínek?


https://www.duolingo.com/profile/tolda007

Záleží asi na úhlu pohledu. Já měl na začátku za to, že nejvyššího levelu dosáhnu, když projdu kurz až na konec, ale v některé diskusi jsem vyčetl, že to tak není. Jestli je postup na vyšší level řízen dosažením určitého celkového počtu XP, tak se mi také může, resp. mohlo, stát, že budu za 10 XP dokolečka opakovat prvních pár lekcí a za chvilku budu king, který zatím nic neumí. Snížením XP za opakování se stav (alespoň si to myslím) více přiblíží modelu, že na vyšší level se postupuje především za dostudované lekce. Při současném stavu, kdy je možné odečíst pouze level ostatních "studujících", mi soutěživost přijde podružná (přiznávám, že zatím s nikým nesoutěžím, tedy až na svou vytrvalost). Já beru duolingo jako projekt, který mě nakopl, znovu skočit do studia cizího jazyka a začít tak oprašovat zapomenuté věci. Jedu ho kompletně od začátku se stanoveným denním limitem 10 XP, přičemž dělám minimálně 30 (resp. min 3 cvičení) v režimu lekce nebo jen procvičování nebo jejich kombinace, podle toho jak je mi dané téma známé nebo ho potřebuji více zažít a potrénovat. Důležité je pro mne především "every day English", k čemuž pomáhá udržení denní řady a nepodvádět sám sebe. A to duolingo zatím plně splňuje, alespoň pro mě. I současný stav status baru je podle mne lepší než ten se srdíčky. Možná by bylo dobré vidět procentuální využití duolinga od začátku studia nebo počet dostudovaných témat, což by doplňovalo identifikaci úrovně studujícího. Pro opravdové soutěžení mi tu chybí více viditelných znaků. Proto nechápu, proč by průběžné změny měly vést k demotivaci, zavržení duolinga a jeho opuštění. Ale proti gustu žádný dišputát. Osobně velké díky všem, kdo se na tvorbě kurzu podílejí.


https://www.duolingo.com/profile/NovoCZ

No, ta psycho verze pokračuje. Stalo se už že za podobně zvládnuté lekce v jedné oblasti jsem za jednu dostal 3xp a za druhou 10xp !!! Tohle je vážně na hlavu. Fakt nic jiného než generátor náhodných čísel. Moje řešení - stáhl jsem si povinné xp ze 30 na 10 a jedu to co dřív a na xp kašlu.


https://www.duolingo.com/profile/182cross

Achjo. S novým bodováním jsem přišel o 70 denní sérii. Řekl jsem si, že tedy začnu od znovu. Mám nastaven denní limit na 10XP, po dokončení cvičení mi to napíše, že jsem získal denní limit, v grafu se objeví též těch 10XP. No a přijdu druhý den a zjistím, že z 10 je najednou 8 a dnes dokonce extrém - 0. Takže už asi týden/dva se pořád pohybuju na 1-3 denní sérii a pak zase od nuly. Děs.


https://www.duolingo.com/profile/choeisa

No serie mozna pryc je, ale to co se clovek naucil by v hlave zustat melo.


https://www.duolingo.com/profile/NovoCZ

tak jsem se pravě taky stal nulou ...


https://www.duolingo.com/profile/fezojj
  • 2046

Ešte je tam posledná možnosť ako neprísť o sériu - dať si alibistický 1XP bod na deň. A keď tak čítam komentáre, tak aj me sa zdá že z jedného dňa na druhý mi to raz nejaké body stiahlo.

A kde je to časové opakovanie? Ja ho nikde nevidím, jedine viem že za lingoty sa dá kúpiť. Ale tých mi je za to ľúto.


https://www.duolingo.com/profile/Pan.Fazole

A kde je to časové opakovanie?

"koupíš" za lingoty a pak máš na furt možnost výběru normálního opakování nebo opakování na čas


https://www.duolingo.com/profile/fezojj
  • 2046

Srdečná vďaka!

Naučte se jazyk za pouhých 5 minut denně. Zdarma.