https://www.duolingo.com/profile/perpentykl

Jí - jedí

Přijde mi poněkud hnidopišské ohodnotit "Kočky jí..." za chybu. Když to nedá chybu za překlep, mohlo by to tolerovat i ne úplně správné české výrazy. Nemyslíte?

March 5, 2015

9 komentářů


https://www.duolingo.com/profile/YamanouchiCZ

Aspoň si procvičíš spisovnou češtinu ;) Nechal bych, jak to je.


https://www.duolingo.com/profile/kacenka9

Ale ona to chyba je. Tak které chyby máme hodnotit, jako chyby a které ne?


https://www.duolingo.com/profile/perpentykl

Třeba teď jsem narazil na pěknou chybu. Místo "je ti to líto" jsem napsal "je mi to líto" a vyhodnotilo to jako překlep, přestože má věta jiný význam. Stejně jako "jablko" vs. "jablka" - taky pouze překlep... Takže jestli systém toleruje záměnu množného čísla s jednotným, nevidím důvod, proč by neměl tolerovat jí místo jedí, když je význam stejný a každý tomu rozumí...


https://www.duolingo.com/profile/kacenka9

system je pocitac a toleruje preklep jednoho pismenka (v cestine temer u vsech slov, v anglictine pouze tam, kde z preklepu nevyleze jine, existujici slovo = good vs. god). ji a jedi uz jsou pismenka dve.


https://www.duolingo.com/profile/perpentykl

Přesně tohle mě napadlo, ale je to poněkud nap... k ničemu... Asi nezbývá, než se s tím smířit, co? Opravovat to nejspíš nikdo nebude...


https://www.duolingo.com/profile/YamanouchiCZ

Co čekáš od služby, která je naprosto zdarma bez reklam? Já naopak kvituji, že bere jednopísmenkové překlepy. Je na každým, jak bude brát učení vážně.


https://www.duolingo.com/profile/Jamie08MD

Překlep znamená, že to máš špatně. Akorát je systém tolerantní a uvažuje s možností, že jsi byl příliš hrrr, psal rychle a jedno písmenko ti tam skočilo jinak než mělo.

Spíš by se chtělo zaměřit a eliminovat "chyby", které systém označí jako překlep, ale jsou správně. Ubývá jich, ale čas od času se stále nějaká objeví. Možná to není až takový problém pro tento kurz, jelikož my česky umíme a nerozhodí nás to, ale jestli jednou bude opačný kurz učit češtinu a bude vycházet z tohoto kurzu, tak tam pro ty, kdo česky neumí vůbec, by ty překlepy nepřeklepy mohly být hodně zavádějící. :)


https://www.duolingo.com/profile/DvorakMilan

tak tohle je úplná banalita, kéž by mě rozhodila pouze takováto drobnost (také se mi daří dělat podobné chyby jí - jedí, si- jsi) , počkej si na pozdější lekce , tam už to je jen pro opravdu silné nátury s pevnými nervy a železnou trpělivostí. :-D


https://www.duolingo.com/profile/PavlaVis

Protože ve 3. osobě je v české gramatice přípustná jen varianta oni jedí. Lze si to zkontrolovat na stránkách Ústavu pro jazyk český.

Související diskuze

Naučte se jazyk za pouhých 5 minut denně. Zdarma.