1. Forum
  2. >
  3. Temat: Duolingo
  4. >
  5. siła tematu a "ćwicz tematy"

https://www.duolingo.com/profile/karinka9931

siła tematu a "ćwicz tematy"

Mam takie pytanie. Kiedy wybieram możliwość "ćwicz wszystkie tematy" i zrobię dobrze to, z czego wiem, powinna mi się zwiększać siła z jakiejś konkretnej kategorii tematycznej. Czasami zrobię 5 błędów i czasami mi się wtedy podbije, a czasami zrobię w ogóle bezbłędnie a się nie podbija.

Od czego to zależy? Czy to może jakiś błąd?

April 4, 2015

1 komentarz


https://www.duolingo.com/profile/mr00

To nie błąd.

Siła tematyczna jest 5-stopniowa. Nigdy nie liczyłem szczegółowo, ale przyjmijmy dla przykładu, że w kategorii mamy, powiedzmy, średnio 6 lekcji, a dla każdej 5 słów - daje to w obrębie kategorii na oko 30 słów.

Teraz policzmy. "Siła kategorii" w czterech stopniach oznacza, że masz:

  • 0-6 słów z kategorii opanowanych (poziom 1/5)

  • 7-12 słów opanowanych (poziom 2/5)

  • 13-18 słów opanowanych (poziom 3/5)

  • 19-24 słów opanowanych (poziom 4/5)

  • 25-30 słów opanowanych (poziom 5/5 - złoty)

Kiedy bierzesz "ćwicz wszystkie tematy", algorytm losuje ci słabe słowa spośród wszystkich nieopanowanych (zapamiętanych) słów ze wszystkich kategorii. Jeśli zdarzy się, że z kategorii z powyższego przykładu wylosuje Ci dwa słowa, podczas gdy miałeś ich opanowanych 14, to po ćwiczeniu będziesz miał opanowanych 16. To nadal ten sam poziom 3/5.

Z tego samego powodu nawet jak zrobisz jakieś błędy w ćwiczeniu, to może się okazać, że akurat w słowie z kategorii przykładowej nie popełniłeś błędu, czyli je wzmacniasz - a jeśli miałeś 18 słów mocnych, to to jedno dodatkowe daje 19 słów mocnych, czyli wzmocnienie o jeden poziom.

Ten sam algorytm powoduje, że nawet jeśli będziesz ćwiczył jakiś konkretny temat i nie popełnisz błędu, to może się zdarzyć, że nie "wskoczy" Ci kolejny poziom. Nie ma się tym co przejmować - słowa się wzmocniły, tylko ich liczba nie przeskoczyła do kolejnych "widełek" poziomu. Liczba słów w kategorii bywa dużo większa niż 30, zatem "widełki" dla poziomu również dużo większe niż 6 słów.

Naucz się języka w zaledwie 5 minut dziennie. Za darmo.