1. Forum
 2. >
 3. Konu: Duolingo
 4. >
 5. Aynı Anda Birkaç Dil Öğrenmek

https://www.duolingo.com/profile/Murat-TRK

Aynı Anda Birkaç Dil Öğrenmek

Aynı anda birkaç dil öğrenmek pratik olarak daha mı kolaydır veya daha mı zordur? Bu platformda bunu yapmak kısmen veya tamamen mümkün mü?

Görünen o ki birçok kişi bunu yapıyor veya deniyor... Moderatör veya üyelerin bu konudaki yorumları nedir?

Ayrıca sistemin işleyişi hakkında (üst düzey) yetkililere mesaj yoluyla mı erişmek daha mümkün veya buradan tartışma konusu oluşturarak mı?

Emeği geçen herkese çok teşekkürler...

May 2, 2015

13 Yorum


https://www.duolingo.com/profile/Pascowl

Bence genel olarak dillerin benzerliklerini araştırıp gerçekten öğrenmek istediğin 2-3 dile aynı anda çalışabilirsin. Eğer birbirinden bağımsız dil ailesinin üyesi olan dilleri öğrenirsen zorlanabilirsin ama kültürler arası zihin yolculuğu yaparsın. Sonuçta sadece dillerin gramerini öğrenmiyorsun, etkilediği kültürleri ve geçmişini araştırmak zaten başlı başına bir serüven oluyor. Maalesef bu alanda polyglot olup bu tarz sitelerde bizlerle takılan bir Türk'e henüz rastlamadım. Sadece Timothy Doner gibi genç ve yaşıtım olan bir kaç kişiyi takip ediyorum, onların hikayesi ve tecrübesi rehber oluyor.

language

Burada da özellikle polyglot olmaya niyetlenmiş hesapları takip etmeye özen gösteriyorum. Zaten bir kaç dilde level 25 olmuşsa aktivitelerine bile bakıyorum, çünkü burada dil üzerine sosyalleşenler ve birbirini motive edenler genelde bu tarz hesaplar oluyor. Bu arkadaşlar çok sıkı çalıştığı için, onlara yetişmek hatta geçmek için hırs yapıyorsun. Eğer birden fazla dil öğrenmeye niyetliysen önce bu işi yapan kişilerin profillerinde bir gezin, hangi dilleri öğrenmişler incele derim.


https://www.duolingo.com/profile/serpicooo

bu dil ağacında neden türkçe yok?


https://www.duolingo.com/profile/Pascowl

bilemiyorum, infografikte ural-altay dillerinin yerleşimiyle ilgili bir sıkıntı yaşanmış sanırım, Türkçe, Japonca vs. gibi Asya dilleri nedense eklenmemiş, ben de anlamış değilim.


https://www.duolingo.com/profile/serpicooo

evet, yalnız ural kolunu almışlar altay kolunu dahil etmemişler dil ağacına. Selcen Hanımın da dediği gibi sadece hint-avrupa dillerini kapsayan bir dil ağacıymış bu.


https://www.duolingo.com/profile/Ektoraskan

Altay dil grubu diye bir şey olup olmadığı tartışmalı bir konu. Artık pek de destek görmeyen bir teori bu. Türki diller ve Japonik diller diye iki ayrı gruptan bahsediliyor son otuz yıldır. Belki de o yüzden eklenmemiştir.


https://www.duolingo.com/profile/Selcen_Ozturk

avrupa dilleri var sadece çünkü


https://www.duolingo.com/profile/serpicooo

türkçe ural-altay dil ailesine ait. fince,estonca ve macarca'nın bulunduğu ural kolunu almışlar ama altay konulunu almamışlar. dediğiniz gibi hint-avrupa dil ailesine ait bir dil ağacı bu.


https://www.duolingo.com/profile/Selcen_Ozturk

bu tamamen herkesin farklı bir düşünceye sahip olduğu bir konu ve muhtemelen kişinin yeteneklerine bağlı. bence bir dili biraz kavradıktan sonra başka bir dile geçilebilir.tabii burada dillerin birbirine ne kadar benzediği de önemli. Hem İspanyolca hem İtalyanca öğrenmek bir yandan kolay, çünkü çok benziyorlar, bir yandan da karıştırmadığımızdan emin olmak için çok alıştırma yapmalıyız.

sistemle ya da diğer şeylerle ilgili sorular için en doğrusu buradan tartışma alanından yazmak; böylece cevaplar herkese yardımcı olur


https://www.duolingo.com/profile/Ektoraskan

Bence birden fazla dil öğrenmek gayet normal bir olay. Aynı anda bile başlayabilirsiniz. İtalyanca ve İspanyolca gibi birbirine absürt oranda benzeyen, (ben şahsen bu iki dili birbirinin şivesi olarak görüyorum), diller öğrenmiyorsanız neden olmasın? Örneğin aynı anda İspanyolca ve Almanca; veya Fransızca, İsveççe ve Ukraynaca öğrenilebilir. Hem de aynı gün bile başlayabilirsiniz.

Ben bu işe biraz şöyle bakıyorum: Aynı anda hem Game of Thrones'a hem de How I met your Mother'a başlasanız, ve o gece yatarken bir de Grinin 50 Tonu'nu okumaya başlasanız, birbirine karıştırır mısınız? Bütün hepsinde farklı karakterler var; bambaşka hikâyeler ve olaylar yaşanıyor. O yüzden üç hikâyeyi de rahatlıkla takip edebiliyorsunuz.

Dil öğrenmek de bence böyle bir şey. İki dili aynı anda öğrenmek; olayları birbirinden tamamen farklı gelişen iki hikâyeyi okumaya benziyor biraz. Bu açıdan bakınca biraz daha makul gelebilir.


https://www.duolingo.com/profile/semotano

Selam, ben aynı anda Rusça ve Fransızca öğreniyorum. İşim gereği şu an Rusça'ya daha çok ağırlık veriyorum ama Fransızca öğrenmek buna engel değil. Derslerde bazen birkaç kelimenin önce Fransızcası geliyor aklıma ama bundan daha büyük bir sorunla karşılaşmadım şu an. Karıştırabileceğin başka bir nokta ise öge sıralaması. Bu da her iki dilden de o konstrüksüyona ait birkaç net doğru olan cümleyi aklına getirince çözülüyor. Fransızca ve Rusça arasında pek bir benzerlik yok (gözlemleyebildiğim kadarıyla çok fazla Fransızca kelime var ama gramer yapısı alakasız Yanılıyor da olabilirim iki dilde de çok ileri seviyede değilim.), o yüzden benzer diller için bir şey söyleyemem. Kısaca: Eğer ikisine de ayıracak zamanın varsa, benim deneyimlediğim kadarıyla, çok zor bir şey değil.


https://www.duolingo.com/profile/Kubraakcengiz

Aynı anda iki dil öğrenmek biraz korkutuyor beni .Tam hakkıyla bir dile hakim olmadan diğer bir diller ilgilenirsem kafam karışacakmış gibi hissediyorum.Bilemiyorum belki önyargılıyım denesem çok keyif alırım ama korku da sarmıyor değil


[aktif olmayan kullanıcı]

  bana çok zor geliyor hangisine çalışcaağımı bilemiyorum amaa nedense kelimeleri karıştırmıyorum :)


  https://www.duolingo.com/profile/yehoyagin

  arkadaşlar konuya çok aşina ve yetenekli değilim. benim için zor da olsa bir aktivite gibi ingilizce ve rusça öğrenmeye çalışıyorum. duolingoyla da çalışıyorum. turistelere en azından selam verip, dili bilmediğimi söylemeyi öğrendim :) tavsiyeniz varsa kabul ederim...

  Günde yalnızca 5 dakika ayırarak dil öğren. Ücretsiz.