Duolingo, dil öğrenmek için dünyadaki en popüler yollardan biridir. En önemlisi, %100 ücretsizdir!

https://www.duolingo.com/projectx02

it hakkında

arkadaşlar şarkı lyrics lerinde çok görüyorumda it soyut şeyler için kullanılıyor mu ? yani aşk duygu his vs vs.. birde bir cümlede it kullanılıyorsa ondan önceki cansız hayvan nesne vb.. şeyleri nitelemek için kullanılıyordu değil mi ? cevaplarınız için şimdiden teşekkürler..

3 yıl önce

7 Yorum


https://www.duolingo.com/JustRunFree

Evet "it" genelde soyut kelimeler ve hayvanlar için kullanılır. Ancak her zaman değil. "impersonal" diye tanımladığımız -herhangi bir şeyi nitelemeyen, şahsiyeti olmayan- bir kullanımda da "it" kullanılır. Mesela "impersonal passive" konusunda, "it's said that" diye bir kullanım var. Ya da "it may seem like" kullanımı. Bu kullanımlarda herhangi bir şey belirtilmez, bunlar "impersonal" zamirlerdir.

3 yıl önce

https://www.duolingo.com/projectx02

cevabınız için teşekkür ederim impersonal passive konusunu bana biraz anlatırmısınız en azından neden kullanılır bunu söylemeniz yeterli :)

3 yıl önce

https://www.duolingo.com/JustRunFree

İmpersonal passive aslında noun clause konusunun alt başlıklarından birisidir. Ya da bazı kaynaklarda noun clause ile birlikte gösteriliyor diyelim. O yüzden önce kısaca noun clause konusunu açıklamam gerek.

Noun clause, yani isim cümleciği, bir cümleciğin başka bir cümlede özne ve obje gibi değişik durumlarda kullanılmasına denir.

"I don't know what this is" = "Bunun ne olduğunu bilmiyorum". "I know that this is about you" = "Bunun senin hakkında olduğunu biliyorum" (ya da biliyorum ki bu senin hakkında).

Noun clause ile genelde "that" kullanılır demiştik. That kullanarak bir cümleciği başka bir cümlede özne olarak kullanabiliyoruz:

-That animals can't talk is known. (Hayvanların konuşamadığı bilinir.) Bu örneği "impersonal passive" kalıbında da yazabiliriz.

-It's known that animals can't talk.

Her ikisi de aynı anlama geliyor. İstediğiniz şekilde kullanabilirsiniz. Daha detaylı bilgileri ve farklı örnekleri "noun clause" ya da "impersonal passive" konularında bulabilirsiniz.

3 yıl önce

https://www.duolingo.com/projectx02

çok teşekkür ederim anlatımınız için biraz daha araştırsam iyi olucak :)

3 yıl önce

https://www.duolingo.com/JustRunFree

Rica ederim. Araştırmalarınıza kolaylık sağlamak için şöyle bir ekleme yapmak istiyorum. İmpersonal passive aslında "passive voice" konusunun bir alt başlığıdır, ama noun clause konusunun bazı kullanımlarında da var. Kaynaklar bu konuları çeşitli şekilde gösteriyor, konu başlıklarını ve mantıklarını kavramanız yeterli :)

3 yıl önce

https://www.duolingo.com/projectx02

tekrar teşekkürler bir soru daha sormak istiyorum ben ingilizceye 0 dan başlıyacağım karar verdim ama hangi kaynaktan çalışıcam bilgiğiniz güzel gramer anlatan bir kaynak var mı acaba ? tekrar teşekkürler

3 yıl önce

https://www.duolingo.com/JustRunFree

"ekremuzbay" ve "dersimizingilizce" gibi çeşitli siteler var, farklılarını da bulabilirsiniz internet üzerinden.

3 yıl önce