Duolingo, dil öğrenmek için dünyadaki en popüler yollardan biridir. En önemlisi, %100 ücretsizdir!

https://www.duolingo.com/projectx02

impersonal passive

arkadaşlar bu konuyu araştırdım ama pek bir bilgi bulamadım mantığı nedir ne için kullanırız örnekler vererek anlatırmısınız şimdiden teşekkürler

3 yıl önce

13 Yorum


https://www.duolingo.com/kelmuftu

Bidiğim kadarıyla anlatmaya çalışıyım umarım yararlı olur.

İmpersonal passive bir kişi ya da bir olay hakkında inanılan, gerçek olduğu düşünülen ve konuşulan iddiaların, inançların özne gösterilmeden aktarılmasıdır. Türkçedeki kullanımıyla örnek vericek olursam '8.888.888 yıl önce bu dağın buzullarla kaplı olduğuna inanılıyor.' cümlesinde aslında impersonal passive kullanılmıştır. Gerçek bir özne belirtilmeden 'inanılıyor' fiili ile yargı tamamlanmıştır.

Gelelim nasıl yapıldığına. Bu konuda bazı fiillerden yardım alınıyor (deminki örnekteki inanılmak gibi). Öncelikle bu fiilleri bilmemiz gerek. Bunlar : -Say (söylemek) -Allege (ileri sürmek) -Believe (inanmak) -Think (düşünmek) -Rumour (dedikodusu çıkmak) Bu fiillerden sonra cümle yapısını kurmak kalıyor. Örneğin 'People say that John is very old.' cümlesi passive olmayan ve gerçek öznesi olan bir düz cümledir. Anlamı 'İnsanlar John'un yaşlı olduğunu söylüyor.'dur. Bunu impersonal passive ile yapmamız istendiğinde cümlenin Türkçesi 'John'un yaşlı olduğu söyleniyor.' olmalıdır. İmpersonal passive cümlesinin genel kuralı '' It + am/is/are + V3 + Main Clause'' dur. Yani başa gelen 'it' inanılan şeyin yerine kullanılır, sonrasında gelen 'am/is/are/ + V3' passive in genel kuralıdır (present simple daki cümleler için tabiki) , sonrasında gelen main clause ise yukarıda anlatılmak istenen asıl yargıyı belirtir. Bu örnek cümlenin impersonal passive hali ' It is said George is very old.' dur. 'George is very old' üstteki cümleden direk olarak alınır. Tabiki said yerine yukarıda belirttiğim diğer fiilleri 3. halleri kullanılabilir (said/alleged/believed/thought/rumoured).

Bu konuyu pekiştirmek için bir kaç örnek veriyim, sonrasında bir kaç soru çözerseniz anlaşılmış olur.

-People believe that chocolate is bad for your heart. -(impersonal passive) It is believed chocolate is bad for your heart.

-People allege Steve knows Jennifer well. -(impersonal passive) It is alleged Steve knows Jennifer well.

Impersonal passive yapmanın ikinci bir yolu daha var fakat aynı işlevi gördüğünden bunu bilmeniz sizin için daha iyi. Çünkü diğer yöntemi yapması da anlatması da karışık.

3 yıl önce

https://www.duolingo.com/projectx02

cevabınız için teşekkürler bir soru daha sorucam şu it zamirini çok karıştırıyorum özellikle şarkı lyrics lerinde sürekli it kullanılıyor kullanılmasının nedeni ondan önce birşeyi belirtmiş olmaısımı acaba yardımcı olursanız sevinirim

3 yıl önce

https://www.duolingo.com/kelmuftu

It zamirinin hangi anlamda kullanılmak istendiğini yalnızca bağlam farkı ile anlayabiliriz. It , daha önce geçmiş bir nesneyi niteleyebilir, bir önceki cümledeki durumu niteleyebilir, özne olarak kullanılan 3. tekil kişi olan 'it' şeklinde kullanılabilir ve ya bu impersonal passive konusunda olduğu gibi büsbütün bir yargıyı niteleyebilir. Bunu kullanıldığı bağlama göre ayırabiliriz. Bu yüzden yazının tamamına hakim olmamız gerek.

Hatta bu durum genelde uluslararası sınavlar dahil olmak üzere bir çok İngilizce sınavında soru olarak kullanılıyor. Üst metin olarak bir yazı veriliyor ve oradaki 'it' kelimesinin altı çiziliyor. Sonrasın malum soru geliyor :''What does the "it" refer to?'' (It neyi refer eder/neyi niteler/neyin yerine kullanılmıştır?')

Eğer bu konuda problem yaşıyorsanız 'Reading Skill Tests' gibi testler çözmenizi veya İngilizce metinler okumanızı tavsiye ediyorum. Kademeli İngilizce okuma kitapları da iş görebilir fakat en garantisi Reading Skill Tests isimli testlerdir. Çünkü hem okurken kendiniz geliştiriyorsunuz hem de testte sorulan sorular sizin okuma becerinize katkı sağlarken , hedefe asıl öğrenmeniz gereken şeyleri koyuyor.

3 yıl önce

https://www.duolingo.com/projectx02

ama genel kullanımı bir cümlede önceden birşeyi nitelemek değil mi ?

3 yıl önce

https://www.duolingo.com/kelmuftu

Tabi ki, 'it' bir zamirdir ve öznelerin yerini alır. 'It' kimi zaman daha önceden belirtilmiş bir kişinin yerini alırken kimi zaman da önceden belirtilmiş bir durumun yerini alır. Fakat her gördüğün 'it' de böyle bir kullanım içerecek diye bir şey yok. Örneğin 'It is impossible to buy a new car now. ' cümlesi herhangi bir üst ya da alt metinden olarak kullanılabilir. Buradaki 'it' daha önceden geçmiş bir durumu ya da kişiyi kastetmez. Bu cümlenin anlamı 'Şu an yeni bir araba almak imkansız.' dır. 'it' cümle içinde geçen 'yeni bir araba almak' yargısının yerine kullanılmıştır.

3 yıl önce

https://www.duolingo.com/projectx02

teşekkürler birde sizce kelime mi yoksa kalıp mı daha çok ezberlemeliyim çünkü ingilizce altyazılı filmler izlediğimde çok kalıp kullanılıyor tabi bu kalıpların anlamını bilmediğim içinde motivasyonum düşüyor :D ne yapmalıyım sizce

3 yıl önce

https://www.duolingo.com/kelmuftu

Bu İnglizce işinin nirvanası olarak gördüğüm kişi olan A.J. Hoge'un Nasıl inglizce öğrenilir ? adlı seminerinde verdiği 7 kural var. İlk kural 'Learn English phrases, not individual word' dü. İngilizce kelimeleri kalıplar halinde öğrenin sadece kelime öğrenmek yetersizdir diyordu. Hatta eğer kelime ezberlemeniz gerekiyorsa sadece kelimeyi öğrenmeyin, içinde bulunduğu cümleyi tamamen öğrenin diyordu. A.J. Hoge u youtube dan takip edebilirsin başta bana çok katkı sağladı.

3 yıl önce

https://www.duolingo.com/projectx02

teşekkür ederim bir videosunu izledim fakat pek anlamadım malum ingilizcem biraz berbat :D bana grameri kolayca öğrenebileceğim kaynaklar önerebilirimisniz internetten kitap aldım murat kurtun fakat çok detaya giriyor oda bu yüzden ona çalışasım gelmedide

3 yıl önce

https://www.duolingo.com/kelmuftu

Ingilizce kitap olarak Grammarway serisini onerebilirim. Konu anlatimi basit sekilde anlatiliyor, alistirma sayilari cok. 1,2 ve 3 olmak uzere ayri seviyelere ayriliyor. Bu kitabi Internetten indirebilirsin, bir cok sitede mevcut.

Bilgisayara gecince sana kendi anlatim notlarimi da gonderebilirim. Incelersin bakarsin, begenirsen calisirsin. Linki birazdan atarim.

3 yıl önce

https://www.duolingo.com/projectx02

çok sevinirim gramere fazla dalmak istemiyorum çünkü çok detaylara iniyorlar da bu arada grammarway güzelmiş gerçekten

3 yıl önce

https://www.duolingo.com/kelmuftu

Öncelikle duolingo da link paylaşmak yasak olabileceği için açıklamamı yapıyım. Notlar tamamen bana aittir ve telif hakkı vs. sorunu yoktur. Link de sadece ingilizce ders notları bulunmaktadır.

Dostum linkteki tüm dosyaları indir zaten ilk önce bunu oku isimli bir kalsör hazırlayıp açıkladım. Umarım yardımı olur. Link : https://drive.google.com/open?id=0B2txtvRCeK0RNU42N1hGb0VPb0U

3 yıl önce

https://www.duolingo.com/Pascowl
Pascowl
Mod
  • 21
  • 14
  • 7
  • 3
  • 2

Duolingo'nun tartışma sayfasında dış bağlantı vermek tabii ki yasak değil, fakat insanlar bazen kendisine ait olmayan yazıların tamamını "alıntı yaptım" bile demeden ve kaynağını da belirtmeden direkt başlık açıp olduğu gibi kopyala yapıştır yapıyor. Lingot veya prim kazanmak için açılmış bu tür hileli tartışma başlıklarını elimizden geldiğince denetliyoruz.

Sizin yazdıklarınız ve paylaştığınız linklerde herhangi bir aykırı durum yok, gayet güzel bilgiler paylaşmışsınız. Telif haklarıyla ilgili dikkatiniz ve duyarlılığınız için de ayrıca teşekkürler. :)

3 yıl önce

https://www.duolingo.com/projectx02

teşekkürler hemen indiriyorum

3 yıl önce