1. Fórum
  2. >
  3. Téma: Duolingo
  4. >
  5. Can I see my students' summar…

https://www.duolingo.com/profile/DadaVit

Can I see my students' summary??

I would love to go through the problematic parts of my students' work. Is it possible? If so, how? If not, is there a plan to make it? :-)

Thanks a lot!!

Dada

June 5, 2015

6 komentářů


https://www.duolingo.com/profile/jgstcd

You will probably need to ask this elsewhere. The only people likely to see the question here are the course contributors, and we don't really know anything about the duolingo for schools stuff. If there is a separate discussion stream for teachers then that would be the place to ask. If there isn't then your best option is probably the troubleshooting section. Sorry I can't be of more assistance.


https://www.duolingo.com/profile/Nemesis_NaR

Máš na mysli sekci pro školy? Já vlastně ani nevím či to tu v tom našem kurzu funguje, ale protože se ptáš, tak asi ano. Třeba se tu ozve někdo, kdo s touto funkcí má nějaké zkušenosti...


https://www.duolingo.com/profile/DadaVit

Ano. Je tam moznost vytvorit tridu a jako ucitel vidim jejich vypracovane okruhy ale nevidim kde delali chyby :-(


https://www.duolingo.com/profile/Nemesis_NaR

Jak píše bobek - zeptal bych se v jiné diskuzi, ale narozdíl od něj bych ti především doporučil se zeptat v anglické diskuzi a ne v české. Ani kvůli tomu nemusíš přidávat nový kurz, v sekci Diskuse je vpravo napsáno "Vaše odběry:" a tlačítko "Upravit." Tam mrkni buď do anglického Troubleshootingu a nebo Duolingo v Angličtině - a tam už opravdu budeš potřebovat příspěvek napsat anglicky :-)

A nebo nejdřív v těch zmíněných diskuzích zkus něco vyhledat. Ale vsázím 20 Eur na to, že nic jako zpětné projití konkrétních chyb ve větách není, alespon zatím.


https://www.duolingo.com/profile/DadaVit

Hi ☺

This is helpful!!! I'll search forums!! Will let you know.

I tried to create a class where my ex and present students are. But just looking for the extra function of duolingo app....and that would be a possibylity to see the lesson summary. Not only after the lesson but as well later to revise and drill...

Can you see your old mistakes somehow??

Thanks Dada


https://www.duolingo.com/profile/nueby

I could only ever review my answers just after finishing "timed practice", and, if memory serves, only when running a special user script, the same one that can temporarily stop the timer between exercises. I am quite sure that that script does not do anything to show my performance to anyone else.

Naučte se jazyk za pouhých 5 minut denně. Zdarma.