1. Forum
  2. >
  3. Topic: Ukrainian
  4. >
  5. Just finished the Ukrainian t…

https://www.duolingo.com/profile/vanilla_coke

Just finished the Ukrainian tree..

Hi! A few minutes ago I finished the Ukrainian tree. I'm glad I finished it because it's my first finished tree so I decided to share my experience with you guys. I have been waiting for the Ukrainian course since the Ukrainian->English course was put in the incubator. Ukrainian was easy for me since it'a Slavic language just like Czech, which is my native language. I decided to learn Ukrainian because I am 1/4 Ukrainian and I would like to visit Ukraine. To me Ukrainian is a nice language and some words sound funny, but I have got a little trouble with "i" and "и". I often exchange these letters. I have been finding a place where I could learn Ukrainian for almost a year and I'm glad I finally know some Ukrainian. But I know there is a lot to learn.

Дякую за український курс! Українська – це гарна мова а Україна – це гарна країна.

July 10, 2015

19 Comments


https://www.duolingo.com/profile/SchlectSchwank

Great Job! I just spent the last 15 minutes on the last lesson of the first alphabet skill. Ukrainian is not easy for me at all. At least someone thinks it is easy. Congratulations.


https://www.duolingo.com/profile/vanilla_coke

Thanks! I think it was easy for me since Ukrainian is a Slavic language, just like my native language (Czech). But it also depends the learner's eagerness to learn the language.


https://www.duolingo.com/profile/grey236

For me the pronunciation is hard. I'm gonna try to learn some Ukrainian and then switch over to Russian! (Before beta was released I had studied many Slavic alphabets)


https://www.duolingo.com/profile/vanilla_coke

I think the Ukrainian pronunciation is easier than the Russian one, since Ukrainian texts are read exactly how they are written, but in Russian you can for example pronounce the letter "o" as "a" or "o".


https://www.duolingo.com/profile/PolishMathew

Congratulations!

I tried out Ukrainian here on Duolingo, but I'm to lazy to do the whole tree, because I'm Polish and I can understand most of Ukrainian without bigger problem :P


https://www.duolingo.com/profile/callum.dar

Is the pay off for finishing the tree worth it?


https://www.duolingo.com/profile/daeredrow

Поздоровляю! Ви молодець!


https://www.duolingo.com/profile/mizail

Вітаю! А от я б хотів би розпочати на дуолінго вивчення чеської, та її, на жаль, немає :(


https://www.duolingo.com/profile/mizail

Thank you so much


https://www.duolingo.com/profile/SurrealSoul

Чеська мова вже в інкубаторі ;)


https://www.duolingo.com/profile/Parubok

Вітаю! Blahopřejeme!


https://www.duolingo.com/profile/Michal_90

Pěkná práce, když nepočítám ukrajinskou diasporu, tak v Česku moc lidí, kteří by uměli ukrajinsky není. Problém s i/y není jenom záležitostí ukrajinštiny, ale docela těžké je to třeba i v polštině. Obzvláště matoucí jsou slova, která jsou stejná, akorát se v nich píše jiné i/y. Nejlépe to má vyřešená srbochorvatština, která má jenom i ovšem aby to nebylo tak jednoduché, tak ho vyslovuje jako y :)

Jinak s radostí dodám jakékoliv praktické typy na výlet na Ukrajinu.


https://www.duolingo.com/profile/vanilla_coke

Myslím si, že ukrajinská výslovnost je snažší než ta ruská. Jeden z těch hlavních rozdílů je, že ukrajinský text se čte tak, jak se píše, ale třeba v ruštině se písmeno "o" čte jako "a" nebo "o" a je celkem těžké určit, kdy se to tak vyslovuje. Jinak se mi občas zdá, že na Ukrajině mluví lidé raději rusky než ukrajinsky. Nápisy tam sice v ukrajinštině jsou, ale zase je třeba většina ukrajinských webových stránek v ruštině.


https://www.duolingo.com/profile/Michal_90

S výslovností souhlas, pro člověka s českým zázemím je určitě bližší než ruština. A co se týče jazykové situace na Ukrajině, tak to je různé. Ve Lvově naprostá většina lidí mluví ukrajinsky, ale v jiných velkých městech spíše převládá ruština (oproti více ukrajinskojazyčnému venkovu - ale to taky záleží na regionu), ačkoliv fakticky je to tak, že téměř všichni Ukrajinci jsou přinejmenším pasivně bilingvní a používají zkrátka jazyk, který jim vyhovuje nebo se přizpůsobují diskusi - třeba v Kyjevě docela záleží na tom v jakém jazyce dotyčného oslovíte a také jsou velmi běžné dvojjazyčné diskuse podobně jako to máme my se Slováky nebo naprosto plynulé přecházení z jednoho jazyka do druhého. A aby to bylo ještě složitější, tak existuje ještě samostatný fenomén, kterému se říká suržyk. Je to jakási směs ukrajinštiny a ruštiny, kterou mluví spousta Ukrajinců, a která nemá žádnou jednotnou formu, ale liší se podle mluvčího.


https://www.duolingo.com/profile/vanilla_coke

Dokonce jsem někde četl, že někteří Ukrajinci odmítají mluvit rusky z politických důvodů, což chápu vzhledem k dnešní situaci na Ukrajině. Nyní je ukrajinština jediným oficiálním jazykem Ukrajiny.


https://www.duolingo.com/profile/Michal_90

Možná se někdo takový najde, ale já jsem nikdy nenarazil na někoho kdo by měl s ruštinou apriori problém (jiná věc samozřejmě je jak se čověk chová). Ostatně i na tom slavném Majdanu se mluvilo spíš rusky než ukrajinsky :)


https://www.duolingo.com/profile/abelsousa

Congratulations.

Learn Ukrainian in just 5 minutes a day. For free.