"The grandmother"

Překlad:Babička

July 20, 2015

6 komentářů
Tato diskuse je zamčená.


https://www.duolingo.com/profile/PetrLokvenc

Je v angličtině rozdíl mezi babička jako příbuzná, a babička jako obecně stará žena?


https://www.duolingo.com/profile/kacenka9

Babicka jako obecne stara zena se v anglictine v podstate nepouziva. Urcite ne tak casto a rozsirene, jako v cestine. Nekdy se rika 'Granny', ale vetsinou to nebyva mysleno jako prilis hezke oznaceni, trosku jako ceske 'baba'. V uctive forme bychom o nekom takovem hovorili jako o 'starsi pani' - older lady. Ale ze byste nekoho na ulici oslovil jako 'grandmother' to ne, to byste taky mohl dostat kabelkou pres hlavu. Myslim, ze byste uz dnes mohl dostat kabelkou pres hlavu i v cechach. Mne smi rikat 'babicko' vyhradne moje vnucka.


https://www.duolingo.com/profile/PetrLokvenc

A co "Babička" od Boženy Němcové? Nebo babičky v českých pohádkách? Babičky v domovech důchodců? V českých zemích je to milé, velmi přátelsky laděné emotivní oslovení, za které by mě určitě kabelkou přes hlavu žádná z nich nedala :-). (Smajlík na konci má svůj význam...)


https://www.duolingo.com/profile/kacenka9

Babicka od BN je prekladana jako The Grandmother. Akorat, ze tam je minena jeji babicka, ne mile oznaceni starsi pani. Anglictina navic mnohem casteji uziva osloveni jmeny, nez cestina. V US navic casto i krestnimi. Vznesla jsem dotaz na zamestnankyni domova duchodcu v US, jak oslovuji obyvatele, ale vsadim cokoliv, ze granny to fakt nebude. Ja tedy doufam, ze osloveni 'babicko' nekoho jineho nez maminku mych rodicu odezniva i v ceskych zarizenich. Mne osobne to prijde, jako kdyby se najednou z cloveka stal predmet 'babicka' nebo 'dedecek' a zcela ztrati totoznost a jmeno.


https://www.duolingo.com/profile/KaeiM.Pevn

babi není spisovně, spíš nářečně, i když mě se to taky moc líbí máme Plzeňáky v rodině. :)

Naučte se Anglicky za pouhých 5 minut denně. Zdarma.