1. Forum
  2. >
  3. Topic: Duolingo
  4. >
  5. Georgian lesson: Verb vocabul…

https://www.duolingo.com/profile/Tamuna10

Georgian lesson: Verb vocabulary

Today we'll learn more verbs in Georgian :) As you know, there exist two kinds of verbs in Georgian: Subject and object ones. To see the rules of their conjugations, visit the links: Subject verb conjugations-(https://www.duolingo.com/comment/9626261) Object verb conjugations-(https://www.duolingo.com/comment/9639906)

"მოწონება (Mots'oneba)-to like (Object verb)"

მე მომწონს (Me momts'ons)-I like

შენ მოგწონს (Shen mogts'ons)-You like

მას მოსწონს (Mas mosts'ons)-He/she/it likes

ჩვენ მოგვწონს (Chven mogvts'ons)-We like

თქვენ მოგწონთ (Tqven mogts'ont)-You like

მათ მოსწონთ (Mat mosts'ont)-They like

-

"სიყვარული (Sikh'varuli)-to love (Object verb)"

მე მიყვარს (Me mikh'vars)-I love

შენ გიყვარს (Shen gikh'vars)-You love

მას უყვარს (Mas ukh'vars)-He/she/it loves

ჩვენ გვიყვარს (Chven gvikh'vars)-We love

თქვენ გიყვართ (Tqven gikh'vart)-You love

მათ უყვართ (Mat ukh'vart)-They love

-

"ძილი (Dzili)-to sleep (Object verb)"

მე მძინავს (Me mdzinavs)-I sleep

შენ გძინავს (Shen gdzinavs)-You sleep

მას სძინავს (Mas sdzinavs)-He/she/it sleeps

ჩვენ გვძინავს (Chven gvdzinavs)-We sleep

თქვენ გძინავთ (Tqven gdzinavt)-You sleep

მათ სძინავთ (Mat sdzinavt)-They sleep

-

"წასვლა/მისვლა (Ts'asvla/misvla)-To go/to arrive (Subject verbs) (I wrote them together because their conjugations are the same)"

მე მივდივარ (Me mivdivar)-I go/arrive

შენ მიდიხარ (Shen midikhar)-You go/arrive

ის მიდის (Is midis)-He/she/it goes/arrives

ჩვენ მივდივართ (Chven mivdivart)-We go/arrive

თქვენ მიდიხართ (Tqven midikhart)-You go/arrive

ისინი მიდიან (Isini midian)-They go/arrive

-

"მოსვლა (Mosvla)-to come (Subject verb)"

მე მოვდივარ (Me movdivar)-I come

შენ მოდიხარ (Shen modikhar)-You come

ის მოდის (Is modis)-He/she/it comes

ჩვენ მოვდივართ (Chven movdivart)-We come

თქვენ მოდიხართ (Tqven modikhart)-You come

ისინი მოდიან (Isini modian)-They come

-

"შესვლა (Shesvla)-to enter (Subject verb)"

მე შევდივარ (Me shevdivar)-I enter

შენ შედიხარ (Shen shedikhar)-You enter

ის შედის (Is shedis)-He/she/it enters

ჩვენ შევდივართ (Chven shevdivart)-We enter

თქვენ შედიხართ (Tqven shedikhart)-You enter

ისინი შედიან (Isini shedian)-They enter

-

"გასვლა (Gasvla)-to get out (Subject verb)"

მე გავდივარ (Me gavdivar)-I get out

შენ გადიხარ (Shen gadikhar)-You get out

ის გადის (Is gadis)-He/she/it gets out

ჩვენ გავდივართ (Chven gavdivart)-We get out

თქვენ გადიხართ (Tqven gadikhart)-You get out

ისინი გადიან (Isini gadian)-They get out

-

"ჭამა (Tchama)-to eat (Subject verb)"

მე ვჭამ (Me vtcham)-I eat

შენ ჭამ (Shen tcham)-You eat

ის ჭამს (Is tschams)-He/she/it eats

ჩვენ ვჭამთ (Chven vtchamt)-We eat

თქვენ ჭამთ (Tqven tchamt)-You eat

ისინი ჭამენ (Isini tchamen)-They eat

-

"სმა (Sma)-to drink (Subject verb)"

მე ვსვამ (Me vsvam)-I drink

შენ სვამ (Shen svam)-You drink

ის სვამს (Is svams)-He/she/it drinks

ჩვენ ვსვამთ (Chven vsvamt)-We drink

თქვენ სვამთ (Tqven svamt)-You drink

ისინი სვამენ (Isini svamen)-They drink

-

Hope you enjoyed :) Thanks for reading :)

Link to all the posts: https://www.duolingo.com/comment/9660890

August 2, 2015

2 Comments


https://www.duolingo.com/profile/TylerTorres1

Do you have a list of the prefixes for the "verbs of motion"? Such as "მო-ვდივარ, მი-ვდივარ, შე-ვდივარ"? დიდ მადლობა! :D


https://www.duolingo.com/profile/anton_t13

What if we eat or drink /something/? Could we somehow modify these subject verbs to be object verbs?

Learn a language in just 5 minutes a day. For free.